سخنگوی دستگاه قضا در نشست روز یکشنبه 22 فروردین 94 با بیان این که با اجرای مجازات جایگزین حبس 20 درصد تعداد زندانیان در سال 1394 نسبت به سال 93 کم شده است » از کاهش جمعیت کیفری زندان ها خبر داده است .

برای کاهش جمعیت کیفری در زندان ها اقدامات بسیار مهمی در سال های اخیر انجام گردیده است و در سال گذشته و در اوایل امسال تلاش های گسترده تری برای تحقق این اقدام انجام گرفته است که یکی از این موارد مجازات های جایگزین حبس است که با تصویب آیین نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی مقدمات این کار فراهم شد و همان گونه که سخنگوی دستگاه قضا خبر داده 20 درصد از تعداد زندانیان کم شده است .

در سال گذشته رهبر فرزانه انقلاب در دیدار مسئولان قضایی ، ضمن ابراز ناخرسندی از تعداد بالای زندانیان مواد مخدر و محکومیت های مالی در زندان ، خواستار کاهش مجازات زندان و تبدیل مجازات حبس به سایر مجازات ها شدند .

در همین راستا قوه قضائیه با مدنظر قرار دادن این موضوع تلاش هایی را آغاز نمود که یکی همین آیین نامه تبدیل مجازات حبس به مجازات های جایگزین بود و دیگری دو اقدام مهم که در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جاری انجام گرفت یکی آیین نامه مرخصی به زندانیان در ایام نوروز که نسبت به گذشته با تغییراتی همراه بود و در برخی از جرایم زندانیانی که کمتر از شش ماه داشتند به مرخصی منجر به آزادی اعزام شدند و پس از آن در ابتدای سال با اعطای عفو در میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) و روز جمهوری اسلامی شرایط عفو برای بسیاری از زندانیان فراهم آمد و امید است با تداوم این مسیر در سال جاری شاهد کمتر شدن روز به روز زندانیان در زندان ها باشیم .

علاوه بر این که کاهش جمعیت کیفری در زندان ها از هزینه های بسیاری زیاد آن در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی نامیده شده است می کاهد ، از تعداد خانواده های بی سرپرست نیز کم نموده و جلوی بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز گرفته می شود .

در همین راستا طرح سال گذشته نمایندگان در طرح حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر اقدامی مثبت بوده که با تغییر کل قانون مبارزه با مواد مخدر می تواند اقدامات بسیار تاثیر گذار دیگر در کاهش جمعیت کیفری زندان ها باشد و از سوی دیگر توسعه زندان باز و کارگاهای اشتغال آفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای و نیز گسترش مراکز مراقبت بعد از خروج  می تواند قم های مثبت در راه کاهش جمعیت کیفری زندان ها باشد .

منبع : وب نوشت ها
برچسب ها : زندان ,مجازات ,کاهش ,کیفری ,جمعیت ,زندانیان ,جمعیت کیفری ,کاهش جمعیت ,کیفری زندان ,مواد مخدر ,آیین نامه ,کاهش جمعیت کیفری ,جمعیت کیفری زندان