اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل

امسال و در امتداد چند سال اخیر نام سال به یک عنوان اقتصادی اختصاص یافت و تحت عنوان « اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل » نامگذاری گردید .

اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از کلیدواژه های کلام رهبر فرزانه انقلاب در سال های اخیر بود و اجرای آن بارها مورد تاکید ایشان قرار گرفته است و این که نام سال به عنوان اقتصاد مقاومتی با پیوسته شدن اقدام و عمل همراه شده نشان از آن دارد که در طی این سال ها اقتصاد مقاومتی صرفاً در حد کلام و شعار بوده است و رهبر معظم از اقدامات انجام شده احتمالاً رضایت کافی و وافی نداشته اند و امسال نیز در امتداد سال های گذشته با نامگذاری سال به نام اقتصاد مقاومتی تاکید نموده اند و بسی جالب تر آن که در سخنرانی خود در اولین روز سال نو در حرم رضوی ایراد نمودند ده راهکار نیز برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی بیان نموده اند .

در کنار این ده راهکار نکته قابل ذکر این است که نام های سال های اخیر از سال 1387 که با عناوین اقتصادی نامگذاری شده اند همه در امتداد بحث اقتصاد مقاومتی می باشند و هر کدام از این نام ها و شعارها خود راهکاری برای اجرای اقتصاد مقاومتی می باشند .

سال 1387 که به نام نوآوری و شکوفایی نامگذاری گردید خود مهم ترین راهکار برای اقتصاد مقاومتی و اقتصادی که وابسته به غرب و شرق نبوده و در مقابل تحریم ها و سایر کارشکنی ها و ضربات دشمن مقاومت نماید اثتصادی نوآور و شکوفا است . خوشبختانه در سال های اخیر و در برخی از حوزه های اقتصادی اقدامات بسیار خوبی با نوآوری و شکوفایی انجام شد و در حوزه های اقتصاد دانش بنیان ، انرژی هسته ای ، دانش فضایی ، حوزه پزشکی و حوزه تسلیحات نظامی و سایر حوزه های دیگر نوآوری های بسیاری توسط دانشمندان انجام گرفت و خوشبختانه در بسیاری از حوزه ها با اتکا بر منابع داخلی به شکوفایی و پیشرفت دست یافتیم که بایستی امسال نیز در این مسیر قدم برداریم و در بسیاری از شاخه های دیگر نیز به نوآوری و در نهایت شکوفایی دست یابیم .

سال 1388 به نام اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شد و بی شک اصلاح الگوی مصرف یکی از با ارزش ترین راهکارها در اقتصاد مقاومتی است و می توان با کنترل و اصلاح الگوی مصرف جلوی بسیاری از اسراف ها را گرفت . در راستای همین موضوع در همان سال با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و در امتداد آن در سال های بعد با آزادسازی قیمت بنزین اقدام موثری در کنترل مصرف این حامل انرژی صورت گرفت و خوشبختانه در سال های تحریم نیاز کشور را از وارد کردن بنزین بر طرف نمود و از مصرف بی رویه بنزین کاست . همچنین همین اقدام در سایر حامل های انرژی و همچنین نان به عنوان مهم ترین مصرف ایرانیان با انجام اقدامات صورت گرفته در حد بسیار زیادی کنترل شد و از اسراف آن جلوگیری نمود .

هرچند آزادسازی قیمت آرد به افزایش قیمت نان انجامید و مردم را اندکی در مشکل انداخت اما پرداخت مستقیم یارانه به مردم به جای پرداخت آن به نانوا باعث شد تا رقابت در پخت نان ایجاد شده و به افزایش کیفیت نان مصرفی بیانجامد و از سوی دیگر از فروش آرد سهمیه ای و نان برای مصارف دیگر مثل استفاده برای حیوانات و ... جلوگیری به عمل آید و از سوی دیگر از صف های طویل نان نیز جلوگیری به عمل آمد و در وقت مردم نیز صرفه جویی به وجود آمد .

در همین امتداد بایستی اقدامات دیگری نیز در راستای کاهش مصرف برخی از اقلام انجام گیرد بالاخص در حوزه حامل های انرژی از جمله گاز و برق و از همه مهم تر در مصرف آب که خوشبختانه اقدامات بسیار مفیدی نیز انجام شده است و بایستی این گونه اقدامات تداوم یابد و همچنین از مصارف غیر ضروری در بسیاری از ادارات و نهادها نیز نیاز به توجه بیشتر است که لازم است دولت تمهیداتی برای این مسائل نیز داشته باشد .

سال 1389 به نام همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری شد . همت و کار مضاعف نیز یک راهکار بسیار مفید برای اقتصاد مقاومتی است و بایستی همه به این تلاش مضاعف اقدام کنند و تمام نیروهای خود را در این مسیر به کار گیرند .

سال 1390 در امتداد همت و کار مضاعف به نام جهاد اقتصادی نامیده شد و در واقع جهاد به مرحله ای بسیار بالاتر از کار و همت مضاعف اشاره دارد و جهاد تلاش و کوششی بسیار زیاد تا حد جان را شامل می شود و بایستی برای ساختن یک اقتصاد مقاوم تمام قوای خود را تا جایی که حتی ممکن است جان را در راه آن دهیم مصروف اقتصاد نماییم و یک اقتصاد مقاوم بدون تکیه به ابر قدرت ها به وجود آوریم . همان گونه که در سال های گذشته شهدای هسته ای و همه تلاشگران عرصه فناوری هسته ای جهادی بزرگ را آغاز کردند و در راه دستیابی به فناوری داخلی جان خود را نیز فدای این راه مقدس نمودند .

نام سال 1391 نیز به نام تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شد . ناگفته پیداست که حمایت از سرمایه های داخلی بدون شک به ایجاد اقتصادی مقاوم در مقابل ابر قدرت ها می انجامد و اگر همه ما مردم کشور از کار و سرمایه داخلی و تولیدات کشور پشتیبانی کنیم و از مصرف کالای خارجی دست بکشیم بدون شک نیازمان به ابر قدرت های اقتصادی کاهش خواهد یافت و تولیدات و سرمایه های داخلی افزایش یافته و باعث رونق و اعتلای اقتصاد کشور می گردد .

سال 1392 به نام حماسه سیاسی و حماسه اقصادی نامگذاری شد . حماسه آفرینی در حوزه اقتصاد جلوه ای دیگر از همت و کار مضاعف و جهاد اقتصادی است و اگر در عرصه اقتصاد حماسه آفرین باشیم بی شک آن اقتصاد مقاوم نیز خواهد بود .

سال 1393 نیز به نام اقتصاد وفرهنگ ، باعزم ملی ومدیریت جهادی ، این شعار نیز در امتداد سال های قبلی بر شعارهای سال 90 و 91 در حوزه اقتصاد تاکید می نماید با تفاوت که عرصه فرهنگ نیز به مانند حوزه اقتصاد به این عزم و مدیریت نیاز دارد .

بحث مدیریت خود بحثی مستقل در مباحث اقتصادی است و بی شک اگر یک مدیریت کارآمد در حوزه اقتصاد و صد البته در همه حوزه های دیگر اگر وجود نداشته باشد آن فعالیت بی ثمر و ابتر خواهد بود و بسی مفیدتر خواهد بود که این مدیریت با یک حرکت جهادی همراه باشد و نهایت کوشش و تلاش مدیریتی مصروف گردد و اگر مدیریت فعالیتی جهادی باشد ، نیروها نیز در امتداد آن جهادی عمل خواهند کرد .

در بخش های مختلف اقتصادی و فرهنگی مدیران بسیاری از جهادی فعالیت می کنند ولی در سال گذشته تلاش های دو تن از وزرای دولت که با تلاش های جهادی خود اقدامات بسیار مفیدی را انجام دادند یکی در عرصه دیپلماسی و تلاش های جهادی وزیر محترم خارجه جناب آقای دکتر ظریف و دیگری در عرصه پزشکی و تلاش های جهادی دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت و درمان که ثمرات بسیاری داشتند و از این قبیل فعالیت ها در این دولت و دولت های گذشته بسیار انجام شده که همه قابل تقدیر هستند و بایستی در حوزه های اقتصادی نیز این گونه اقدامات انجام گیرد .

سال 1394 هم به نام دولت و ملت ، همدلی و همزبانی نامگذاری شد و این شعار نیز یکی دیگر از مهم ترین راهکارهای پیشبرد اقتصاد مقاومتی است و اگر ملت پشتیبان و همدل و همزبان با دولت نباشد بی شک تحقق اقتصاد مقاومتی غیر قابل دسترس خواهد بود .

امید که با مدنظر قراردادن اوامر رهبر فرزانه انقلاب دررسیدن به اقتصادی مقاوم و بدون وابستگی به ابر قدرت ها قدم برداریم .

منبع : وب نوشت ها
برچسب ها : اقتصاد ,مقاومتی ,حوزه ,اقتصادی ,انجام ,نامگذاری ,اقتصاد مقاومتی ,حوزه اقتصاد ,اصلاح الگوی ,اقدامات بسیار ,اقتصاد مقاوم ,برای اقتصاد مقاومتی ,اق